Gabinet terapii uzależnień
Grzegorz Wach
profesjonalny terapeuta, niepijący alkoholik

Zadzwoń teraz Gabinet Łódź Widzew 501 646 076

Terapie dla alkoholików – leczenie uzależnień

Uzależnienie to choroba alkoholizm - odwyk

Alkoholizm to wbrew pozorom niezwykle groźna choroba, której leczenie jest wyjątkowo problematyczne. Niestety, przypadłość ta często jest bagatelizowana, a przecież mierząca się z nią osoba powinna być poddawana specjalistycznemu leczeniu, a nie skreślana przez społeczeństwo. W przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu wyjątkowo ważne jest szybkie rozpoznanie sytuacji. Zanim przydzielone zostaną indywidualnie dopasowane terapie alkoholowe, na podstawie specjalnych kryteriów wyszczególnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), musi zostać postawiona diagnoza. Tylko dzięki temu podjęte leczenie uzależnień alkoholowych może zakończyć się sukcesem. Uzależnienie od alkoholu sklasyfikowano pod pozycją F10.2 – charakteryzuje się ono następującymi kryteriami:

  1. Występowaniem głodów alkoholowych, czyli natrętnej, nieodpartej potrzeby napicia się, odróżnianej od ochoty na alkohol, jaką czasami miewa 95% populacji po inicjacji alkoholowej. Charakteryzuje się ona niezwykle nieprzyjemnym stanem emocjonalnym, połączonym z potrzebą złagodzenia za pomocą alkoholu. Wszelkie procesy myślowe są w takim stanie skierowane na zorganizowanie alkoholu i doznanie natychmiastowej ulgi. Cokolwiek byśmy nie robili, myśli i tak krążą wokół alkoholu, a ich natrętność powoduje subiektywne odczucie, że jedyne co nam pomoże, to napicie się.
  2. Upośledzoną zdolnością kontrolowania picia w trzech płaszczyznach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy zaczniemy spożywać alkohol, ile go wypijemy i kiedy skończymy. Przyrzekamy, że to już koniec picia, tylko po to, by po jakimś czasie zacząć od nowa. Obiecujemy sobie, że wypijemy wyłącznie kilka drinków, a kończymy w stanie całkowitego upojenia. Zaczynamy niewinną piątkową imprezką, której koniec następuje w poniedziałek. W fazie zaawansowanej ciągi alkoholowe trwają wiele tygodni, a czasem nawet miesięcy. Niestety, działająca w ten sposób osoba powinna koniecznie udać się na terapię dla alkoholików.
  3. Każdorazowe picie kończy się tzw. objawami abstynencyjnymi, potocznie zwanymi kacem, których skutki dodatkowo próbujemy uśmierzyć dalszym piciem poprzez tzw. klinowanie. Pojawiają się też dolegliwości natury psychicznej – lęki, drażliwość. Objawem zaawansowanego stanu uzależnienia są padaczki alkoholowe lub majaczenia.
  4. Zwiększeniem tolerancji na alkohol. Z czasem może pojawiać się efekt wprost odwrotny. W chronicznej fazie picia nasza tolerancja jest tak wysoka, że ilość wypijanego jednorazowo alkoholu mogłaby powalić konia. Z czasem natomiast stężenie alkoholu we krwi jest tak zwiększone, że zaczyna nam wystarczać niewielka ilość, żeby się upić, a co za tym idzie – nawet kilka razy w ciągu doby stajemy się nietrzeźwi.
  5. Postępującym zaniedbywaniem alternatywnych do alkoholu przyjemności. Z czasem nasze życie zaczyna koncentrować się tylko wokół alkoholu. Zaprzestajemy spędzać czas wolny inaczej, niż pijąc, a w dalszym rozwoju uzależnienia alkohol zagarnia też sferę zawodową. Wówczas praca nie stanowi dla nas bariery. Pijemy przed nią i w jej trakcie.
  6. Piciem pomimo oczywistych i znanych nam faktów negatywnego wpływu alkoholu na nasze zdrowie. Często alkohol wyrządza nam szkody zdrowotne, które są dla nas oczywiste, a czasem nawet wprost stwierdzone w trakcie przeprowadzonych badań. Mimo to pijemy dalej.

Zauważenie u siebie jednego z tych objawów to znak, że potrzebujemy natychmiastowej pomocy i powinniśmy skorzystać z usług specjalisty od leczenia uzależnień alkoholowych. Niestety, kwestia uzależnienia od alkoholu jest niesamowicie złożona, a osoby zmagające się z tym problemem są niechętne do rozpoczęcia terapii alkoholowej

Terapie alkoholowe w Łodzi - skuteczna pomoc

Nie każda osoba, która potrzebuje terapii alkoholowej, chce się do tego przyznać – nie tylko przed innymi, ale i przed samym sobą. Najważniejsze, to aby podjąć ten pierwszy krok oraz powiedzieć sobie „tak, jestem chory, mam problem z alkoholem”. Dopiero wtedy możemy tak naprawdę zdecydować się na leczenie uzależnień alkoholowych. Dotarcie do tego punktu umożliwia nam podjęcie współpracy ze specjalistą, a co za tym idzie – rozpoczęcie odwyku alkoholowego. Proszenie o pomoc innych nie jest niczym złym, a w niektórych przypadkach tylko lekarze mogą okazać się odpowiednią podporą w walce z chorobą. Leczenie uzależnień pomogło pokonać tę groźną przypadłość nawet osobom, które znalazły się w ekstremalnie trudnej sytuacji. Skuteczna terapia uzależnień pozwala rozpocząć nowy, pozbawiony napojów wyskokowych rozdział życia. Jeśli zauważasz, że osoba z Twojego otoczenia zaczyna mieć problemy z alkoholem, już na początkowym etapie zadbaj o jej zdrowie. Jedyną, słuszną ścieżką jest leczenie alkoholizmu. Uzależniony ma wtedy szansę na lepszą – a przede wszystkim wolną od picia – przyszłość.

Terapia dla alkoholików. Wróć do dawnego życia!

Nie ma co ukrywać – życie z alkoholem jest bardzo trudne. Napoje wysokoprocentowe potrafią przejąć kontrolę nad człowiekiem, zawładnąć jego myślami. Leczenie uzależnienia od alkoholu sprawia, że chory odzyskuje władzę nad własnym życiem. Chorobę, którą bez wątpienia jest alkoholizm, bardzo rzadko udaje się wyleczyć samemu. Próby wyleczenia alkoholizmu na własną rękę zazwyczaj kończą się, niestety, powrotem w sidła nałogu. Niejednokrotnie tylko odwyk alkoholowy jest w stanie pomóc nam w całkowitym pokonaniu problemu. Odpowiednia doza motywacji i wsparcia pozwala stanąć na nogi, a także daje nadzieję na lepsze jutro. Kiedy chory sam przed sobą wyznaje, że dostrzega problem, należy jak najszybciej znaleźć odpowiednie miejsce zajmujące się leczeniem uzależnień. Jednak jeśli nie podejmie się wyzwania – a leczenie alkoholizmu z pewnością jest ogromnym wyzwaniem – nie ma szans na wyleczenie i wrócenie do dawnego życia.

Jeżeli postawiono Ci diagnozę, odbyłeś już specjalistyczne leczenie uzależnienia od alkoholu w ośrodku i nie wiesz co dalej, albo jeżeli ten tekst zwyczajnie Cię zaniepokoił — zadzwoń teraz. Nie wstydź się swojego problemu, odwyk alkoholowy wymaga od Ciebie przede wszystkim chęci walki, resztę pozostaw mnie. Umów się na spotkanie i przekonaj się, że leczenie alkoholizmu w Łodzi, w moim gabinecie, pomoże Ci rozpocząć nowy etap w życiu.
alkoholizm - odwyk