Gabinet terapii uzależnień
Grzegorz Wach
profesjonalny terapeuta, niepijący alkoholik

Zadzwoń teraz Gabinet Łódź Widzew 501 646 076

Uzależnienia behawioralne

Czyli nowe czasy, nowe uzależnienia...

uzależnienie od internetu

Podstawową zasadą, którą należy przyswoić, jest to, że nałogi stanowią formę regulacji stanów emocjonalnych. Oznacza to, że niektórzy z nas, uciekając od przeżywania niepożądanych uczuć, próbują polepszyć swój stan poprzez picie alkoholu i branie narkotyków, czyli tzw. intoksykację. Mechanizm nałogowego regulowania uczuć nie musi jednak popychać do zażywania substancji psychoaktywnych. XXI wiek przyniósł wiele udogodnień i nowych rozrywek. W naszych życiach pojawił się Internet, a także tablety i smartfony. Jedną z najpopularniejszych form zabawy stały się gry komputerowe, które potrafią pochłonąć nas na długie godziny. Niestety, z czasem okazało się, że niektóre z tych nowości i udogodnień dla wielu stały się formą ucieczki, a co za tym idzie – nałogiem. Niestety, uzależnienie od gier wideo, Internetu czy pornografii potrafi być niemal równie groźne co alkoholizm. Wszystkie osoby, które muszą mierzyć się ze skłonnością do popadnia w nałogi, zapraszamy do naszej łódzkiej poradni leczenia uzależnień. Wspólnymi siłami z pewnością uda się opanować kryzys i wygrać z tymi niebezpiecznymi schorzeniami.

Terapia uzależnień behawioralnych

Czyli to, co dla Ciebie najważniejsze...

uzależnienie od social mediów

Jeżeli szukasz rozwiązania, musisz zapamiętać, że różne uzależnienia behawioralne wskazują elementy wspólne dla nich oraz dla uzależnień chemicznych. Oznaką uzależnienia behawioralnego może być:

  • uporczywe wykonywanie pewnych czynności. Siła dążenia do ich wykonywania jest tak duża, że odbiera się ją subiektywnie, jako coś nie do odparcia,
  • powtarzanie tych czynności mimo szkód, a także doznawanie niepowodzenia w przypadku prób powstrzymania się od wykonywania tych czynności. Utrata kontroli nad owymi zachowaniami,
  • pojawienie się bardzo przykrych stanów psychicznych, a czasem dolegliwości fizycznych wtedy, gdy przedłuża się okres powstrzymywania się od tych czynności i doznawanie silnie oczekiwanej ulgi przy powrocie do ich wykonywania.

Innymi słowy – zaburzenia korzystania z dobrodziejstw elektroniki rządzą się takimi samymi mechanizmami jak uzależnienia chemiczne. Oznacza to, że zaburzenia te powinno się leczyć. Terapia natomiast polega na nauczeniu się prawidłowego korzystania z tych urządzeń i rozwiązaniu głębszych przyczyn, leżących u podstaw wytworzenia się patologicznych form surfowania po internecie, nieodrywania oczu od smartfona, czy tabletu, uciekania w świat gier. Samo zaburzone korzystanie z nich, jest bowiem jedynie czubkiem góry lodowej – skuteczne leczenie musi sięgnąć znacznie głębiej.

Zwróć się do ośrodka leczenia uzależnień!

uzależnienie od gier wideo

Niestety, uzależnienia behawioralne potrafią być równie groźne jak alkoholizm czy nałogi narkotykowe. Zaledwie niewielkiej części chorych osób udaje się wygrać ze schorzeniem na własną rękę – zdecydowana większość potrzebuje fachowej pomocy. Odwiedź nasz łódzki ośrodek leczenia uzależnień, jeśli zauważyłeś u siebie jedną z wymienionych w poprzednim akapicie oznak popadania w nałóg. Oferujemy fachową pomoc i zrozumienie. Terapia uzależnień behawioralnych obejmuje:

  • intensywny trening powrotu do właściwego używania urządzeń, uwzględniający techniki specyficzne dla danego zaburzenia,
  • a także pogłębioną terapię stanów emocjonalnych, leżących u podstaw popadnięcia w nałóg.

Nie czekaj, jeśli poszukujesz pomocy w tym zakresie – zadzwoń pod nr 501 646 076

uzależnienie od internetu uzależnienie od social mediów uzależnienie od gier wideo